Loading

Artykuł

Justyna Krosta zdobyła w Kielcach brązowy medal Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin kategorii U16 i U22.

11 listopada w Hali Legionów w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin.  Zawody kumite odbywały się na zasadach semi-contactu. Natomiast w kata rywalizowano na tzw. chorągiewki (system pucharowy – przegrywający odpada).

W zawodach wzięło udział około 350 zawodników i zawodniczek z 23 krajów. Turniej stał na wysokim poziomie. O wygranej często decydowała lekka przewaga, a walki były wyrównane i zacięte.  Polskę reprezentowała zawodniczka niepołomickiego klubu kyokushin Justyna Krosta. Zawodniczka startowała zarówno w kategorii kata jak i kumite.

W kategorii kata rocznika 2002/2001 Justyna zajęła znakomite trzecie miejsce. W drodze po medal pokonała trzy zawodniczki. Natomiast z czwartą przegrała po minimalnym błędzie. O wygranej zdecydował sędzia maty, gdyż pozostali arbitrzy wskazali na remis. W kumite rocznika 2002/2001 do 50 kg, tym razem się nie udało, ale walka była zacięta i wyrównana. Ostatecznie Justyna przegrała pierwszą walkę z Litwinką, finalistą tej kategorii.

Jestem zadowolony z brązowego medalu naszej zawodniczki. Uważam osiągnięcie Justyny za duży sukces, gdyż był to Jej pierwszy start na turnieju tak wysokiej rangi. Przez całe wakacje sumiennie przygotowywała się, aby być w jak najlepszej dyspozycji. Mniemam, że ta ciężka            praca zaowocuje w przyszłości. Samo to, iż miała możliwość startowania na tak prestiżowych zawodach jest dużym przeżyciem. Aby jednak mogła wystąpić na takiej imprezie, musiała przejść wcześniej kwalifikacje zdobywając w nich pierwsze i trzecie miejsce oraz tytuł najlepszego zawodnika do lat 16.  Na zawodach Justyna pokazała się z dobrej strony. Zdobyła ogromne doświadczenie i jestem przekonany, że jest mentalnie gotowa do zawodów wysokiej rangi. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek Jej sportowych sukcesów – podsumował występ swojej zawodniczki, trener Wiesław Krosta.